Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011

Εχασε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Κηφισιά

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε στην Αθήνα η ομάδα του Έβρου, στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας Βόλεϊ
      ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Όπως πέρσι, έτσι και φέτος ο ΑΟ Κηφισιάς μετά από ένα παιχνίδι θρίλερ επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης κάνοντας ιδανική εκκίνηση στη Volleyleague ΟΠΑΠ 2011-2012.

Ο Εθνικός ήταν αυτός που ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και πιέζοντας από τη γραμμή του σερβίς είτε έπαιρνε άσους, είτε εύκολους πόντους από μπλοκ με αποτέλεσμα να προηγηθεί 3-6, 4-10 φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της στο 8-16. Από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και μετά τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν, με την Κηφισιά (ο Δεληπρίμης πήρε τη θέση του Μπέλου) να εκμεταλλεύεται τα πολλά λάθη του Εθνικού στην υποδοχή ροκανίζοντας σιγά, σιγά τη διαφορά (12-16, 15-18) για να προσπεράσει με 21-20! Ο Εθνικός προηγήθηκε εκ νέου με 21-23 (άουτ Καριπίδη, κόντρα Γκονζάλες) και έφτασε στο 22-24, με τον ΑΟΚ να ισοφαρίζει 24-24 και να παίρνει το σετ με μπλοκ του Καλαϊτζίδη και κόντρα επίθεση του Ντε Ρόκο.

Το 2ο σετ ήταν πιστό αντίγραφο του πρώτου, έχοντας όμως διαφορετικό φινάλε...
Ο Εθνικός ήταν και πάλι καλύτερος στην αρχή, προηγήθηκε με 5-10, 11-16, όμως μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η Κηφισιά επέστρεψε φτάνοντας στο -2 (15-17). Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Παπάζογλου στον Εστράφα ξέφυγαν εκ νέου με 17-22, αλλά ο Εστράδα με μπλοκ στον Γκονζάλες έκανε το 20-22. Ο Εθνικός προηγήθηκε 21-24, αλλά ο Μπέλος κι ο Εστράδα (μπλοκ) έφεραν το 23-24 για να τελειώσει το σετ με διπλή μπαλιά του Καριπίδη σε προσπάθεια για πάσα (υπόδειξη που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων).
Ούτε στο επόμενο σετ δεν έλειψαν οι ανατροπές, με τη διαφορά ότι Στο επόμενο σετ η αγωνία κράτησε μέχρι το 6-6, το οποίο μετατράπηκε σε 10-6 με τον Εθνικό να έχει τρομερά προβλήματα στην υποδοχή (το 8-6 έγινε 10-6 με δυο άσους του Κιρόζ)... Ο ΑΟΚ διατήρησε αυτή τη διαφορά των τεσσάρων πόντων μέχρι το 22-18 κι εκεί ο ανέλαβε δράση ο Πέπε Γκονζάλες, ο οποίος με τρεις άσους και μία κόντρα επίθεση έκανε το 22-22. Ωστόσο στην πρώτη καλή υποδοχή του ΑΟΚ ο Μπέλλος έκανε το 23-22, δίνοντας τη θέση του στον Καρακίτσο για σερβίς, με τον τελευταίο χάρις στο βοήθεια του φιλέ να πετυχαίνει το 24-22. Το χαμένο του σερβίς έκανε το 24-23, αλλά ο Καλαϊτζίδης με επίθεση πρώτου χρόνου τελείωσε το σετ.

Το θρίλερ στο Ζηρίνειο όμως είχε και συνέχεια στο δ΄σετ, όπου καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με μεγάλη διαφορά. Η Κηφισιά είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 19-17, όπου ο Εθνικός έτρεξε ένα δικό του σερί 4-0, προηγούμενος με 19-21 (δύο συνεχόμενα άουτ από Μπέλλο, Εστράδα). Στο 20-22 ο Μπέλλος με απίστευτη επίθεση στη μικρή διαγώνιο (κι ενώ έκανε άλμα σχεδόν ένα μέτρο έξω από την τελική πλάγια γραμμή), μείωσε σε 21-22 για να έρθει το 22-22 με μπλοκ στον Γκονζάλες. Στο 23-23 ο Αργεντινός κάρφωσε άουτ σύμφωνα με τους διαιτητές, οι Θρακιώτες ζήτησαν μπλοκ άουτ και διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και στην επόμενη φάση με κόντρα επίθεση του Ντε Ρόκο το θρίλερ έλαβε τέλος.
«Αυτή η νίκη είναι ανάσα ζωής για εμάς... Πολύ μεγάλη νίκη, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που έχουμε και δεν μας επιτρέπουν να κάνουμε και καλή προπόνηση ενώ μας προέκυψαν και προβλήματα με τις απεργίες στα δημοτικά γήπεδα», είπε ανακουφισμένος ο Κώστας Αρσενιάδης, ενώ ο Γιάννης Ανδρεάδης τα είχε με την ομάδα του και τη διαιτησία: «Το 0-3 έγινε 3-1... Πρώτη φορά έχω δει τον κ. Γεωργουλέα σε τόσο άσχημη μέρα κι έκανε πολλά λάθη εις βάρος μας, αλλά κι εμείς πληρώσαμε την ανατροπή στο πρώτο σετ. Είχαμε προβλήματα στα τελειώματα των σετ, λόγω της απειρίας, αλλά συνεχίζουμε»

Τα σετ: 27-25, 23-25, 25-23, 25-23
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/38 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδηςβ8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Νικολάκης 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Ρόκο 10 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Εστράδα 10 (6/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καριπίδης 18 (18/38 επ., 57% υπ. - 51% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 73% υπ. - 46% άριστες / Καρακίτσος 1, Μαυράκης, Δεληπρίμης 2 (2/7 επ.)
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Κ. 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες), Κόβατς 11 (6/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γκονζάλες 27 (20/45 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Κουμεντάκης 15 (10/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κιρόζ -λ (41% υπ. - 24% άριστες) / Δαλακούρας Α. 2.