Σάββατο 7 Ιανουαρίου 2012

Επιβλητικός ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-0 την ΕΑΠ

Άνετη νίκη επί της ομάδας της Πάτρας και πλατιά χαμόγελα για τους Εβρίτες

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Oύτε και οι ίδιοι οι άνθρωποι του Εθνικού περίμεναν τόσο εύκολη επικράτηση επί της ανέκαθεν αξιόμαχης Πάτρας. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ξεπέρασε γρήγορα την άσχημη εμφάνιση της Τετάρτης στην Αθήνα επί του Παναθηναϊκού και έφτασαν σε ένα επιβλητικό 3-0 επί της ΕΑΠ, με την οποία ισοβαθμούσε πριν την διεξαγωγή υης 11ης αγωνιστικής.

Οι παίκτες του Γιάννη Ανδρεάδη ήταν σοβαροί, μαχητικοί και με όπλο την πολύ καλή υποδοχή και το τακτικό σερβίς, δεν άφησαν την ΕΑΠ να κάνει το παιχνίδι της και με εξαίρεση κάποια σημεία του δευτέρου σετ, δεν είχαν αντίσταση. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, κλείνει με τον καλύτερο τρόπο ο πρώτος γύρος, ενώ το ερχόμενο Σάββατο ακολουθεί δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη κόντρα στην Κηφισιά.

Ο αγώνας

Το πρώτο σετ εξελίχτηκε σε μια εύκολη υπόθεση για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, ο οποίος με πολύ καλή απόδοση δεν συνάντησε προβλήματα. Η Πάτρα για πρώτη φορά πήρε προβάδισμα στο 9-10 του Β' σετ και από τότε το παιχνίδι έγινε ντέρμπυ. Το 11-14 των φιλοξενούμενων έγινε 17-17 με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα 20-17. Η Πάτρα ισοφάρισε 24-24, αλλά ο Εθνικός ήταν πιο ψύχραιμος, και με το μπλοκ του Γκονζάλες έκανε με 27-25 το 2-0 σετ.

Ο Εθνικός μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή του Γ' σετ, δείχνοντας αποφασιστικός να τελειώσει το παιχνίδι. Με πολύ καλή υποδοχή και μπλοκ έφτασε 16-11, 21-16, ενώ με τα σερβίς του αρχηγού Γ. Σιδηρόπουλου έφτασε στην πολύ σημαντική νίκη.

Δηλώσεις
«Χρειαζόμασταν αυτή την καθαρή νίκη ιδιαίτερα μετά την κακή εμφάνιση κόντρα στον ΠΑΟ. Το τρίποντο αυτό είναι μια καλή τονωτική ένεση εν όψει του αγώνα με την Κηφισιά. Σήμερα ήμασταν πολύ καλοί σε υποδοχή και στο σερβίς, κάναμε λίγα λάθη κι αυτό μας βοήθησε να πάρουμε τους βαθμούς», είπε ικανοποιημένος ο Γιάννης Ανδρεάδης ενώ ο Γιώργος Χριστόπουλος τόνισε: «Στο πρώτο σετ ήταν σαν να μην μπήκαμε καθόλου στο γήπεδο, αφού είχαμε πολλά νεκρά διαστήματα ιδιαίτερα στην υποδοχή, χωρίς να μας πιέζει ο αντίπαλος. Στο β' προσπαθήσαμε, αλλά κάποια δικά μας λάθη και ένα δύο σφυρίγματα των διαιτητών μας επηρέασαν και δεν μπορέσαμε να ξαναμπούμε στο ματς. Περίμενα μεγαλύτερη αντίσταση και πρέπει να βελτιώσουμε τα νεκρά μας διαστήματα, αλλά αυτό είναι το τίμημα της χρησιμοποίησης των νέων παιδιών».

Τα σετ: 25-14, 27-25, 25-16

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3, Παπάζογλου 10 (5/8 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Γκονζάλες 16 (13/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Κουμεντάκης 12 (9/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 50% άριστες), Μίτρεφ -λ (58% υπ. - 42% άριστες) / Κυριακίδης, Κοντοστάθης.

ΕΑΠ (Χριστόπουλος): Μαντέκας 6 (5/10 επ., 71% υπ. - 46% άριστες), Βούγιοβιτς 5 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Τζ. 4 (4/5 επ.), Γιούριστς 8 (5/11 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 15 (15/28 επ.), Παπαδόπουλος Π. 1 (1/6 επ., 75% υπ. - 75% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ 63% υπ. - 42% άριστες) / Πατακιάρας -λ 50% υπ. - 50% άριστες, Πατρινός, Μακρυγιάννης, Μίλεφ 5 (3/11 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες)