Κυριακή 19 Φεβρουαρίου 2012

Επιστροφή στις νίκες για τις γυναίκες του ΓΑΣ Κομοτηνή

Η ομάδα του Θέμη Κουκοβίνου είχε σε πολύ καλή ημέρα την τριπλέτα Σεβδυνίδου - Στάνη - Δοκούτση και κέρδισε την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου σε ένα παιχνίδι θρίλερ με 65-60

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το γυναικείο τμήμα του ΓΑΣ Κομοτηνή επέστρεψε στα νικηφορα αποτελέσματα, επικρατώντας της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου σε ένα παιχνίδι θρίλερ με 65-60 . Η ομάδα του Θέμη Κουκοβίνου είχε σε πολύ καλή ημέρα την τριπλέτα Σεβδυνίδου- Στάνη - Δοκούτση ενώ πήρε πολύτιμες λύσεις και από τις υπόλοιπες αθλήτριες.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, και προηγήθηκαν με 2-8, με την Μάρω Σεβδυνίδου και την Σταυρούλα Στάνη να κρατάνε την ομάδα κοντά στο σκορ και μάλιστα ο ΓΑΣ με εύστοχη βολή της Σεβδυνίδου, κατάφερε να προηγηθεί στο 13΄ με 16-15. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον ΓΑΣ να προηγείται με 25-21 στο 16΄ με την Σεβδυνίδου να είναι ασταμάτητη, ωστόσο το Ρύσιο κατάφερε να ισοφαρίσει γρήγορα και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με 29-29.
Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ΓΑΣ να διατηρεί ένα ισχνό προβάδισμα και το Ρύσιο να ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται στο 28΄ με 40-42 με τρελό καλάθι της Κυζιρίδου. Στη συνέχεια όμως με τρίποντα της Δοκούτση, ο ΓΑΣ ξαναπήρε τα ηνία στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό θρίλερ, με την ομάδα του Ρυσίου να παίρνει το προβάδισμα στο 36΄ με 52-53 , ωστόσο η Ψυλλάκη έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον ΓΑΣ, το οποίο κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους με πόντους της Στάνη και της Σεβδυνίδου.

Διαιτητές: Δημάδης- Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 11-13, 29-29, 47-44, 65-60

ΓΑΣ Κομοτηνή (Κουκοβινος): Στάνη 14, Σεβδυνίδου 26 (1), Λιούρτα Ε 4, Κεχαγιά 4, Ψυλλάκη 5, Τσακίρη Άννα . Δοκούτση 12 (4),

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Διαβολεμένου): Μαραγκού 2, Μούρτου 2, Μύρβαλη 8, Ταυροπούλου 2, Ρούσου 20 (1), Γιαννάτση 6(1), Γιαννοπούλου 13, Κυζιρίδου 7 (1), Αθανασιάδου.