Τρίποντο φλουρί για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης κόντρα στην Λαμία

Με 3-0 κέρδισε η ομάδα του Έβρου στον τελευταία αγώνα για το 2011

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ
ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Το... φλουρί βρήκε τρεις μέρες νωρίτερα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης καθώς με όπλο την άμυνα και σε πολύ καλή μέρα τους Γκονζάλες, Δαλακούρα (αναδείχτηκε MVP της αναμέτρησης), Παπάζογλου, τον Μίτρεφ στην άμυνα και τον Σιδηρόπουλο στην πάσα νίκησε την Λαμία με 3-0 και πέρασε μόνος στην 5η θέση βάζοντας στέρεες βάσεις για την παραμονή του στην Βόλεϊ Λιγκ. Οι «ρουμελιώτες» με ανέτοιμο τον Τσούροβιτς (μπήκε στο 17-18 του 2ου σετ), προβληματική υποδοχή και κυρίως άσχημα ποσοστά στην επίθεση δεν μπόρεσαν να πάρουν τουλάχιστον ένα σετ που θα τους έβαζε στον αγώνα.

Ο Εθνικός μετά από δύο συνεχόμενες εντός έδρας ήττες στο τάι μπρέικ πήρε τρίποντο βάλσαμο και μάλιστα πριν από δύσκολους αγώνες με Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ και ΕΑΠ που θα κριθούν πολλά.

Το αξιοσημείωτο ήταν το γεμάτο γήπεδο αλλά και το προβάδισμα της Λαμίας και στα δύο πρώτα σετ. Στο 1ο σετ η Λαμία προηγήθηκε 8-5 και στο 2ο σετ με 10-5 αλλά δεν είχε συνέχεια. Ο Εθνικός είχε ηρεμία και αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι του και η άμυνα έκανε πολύ δουλειά. Ο Μίτρεφ αν και δεν είχε πολύ δουλειά στην υποδοχή έβγαλε εκπληκτικές άμυνες που γύρισαν σε «κόντρα» επιθέσεις και κατέληξαν σε πόντους.

Στο 1ο σετ μετά το 5-8, ο Εθνικός ροκάνισε τη διαφορά, προσπέρασε 18-14 και όταν πιέστηκε από τη Λαμία με 21-20 και 24-23 καθάρισε ο Γκονζάλεζ. Στο 2ο σετ το 5-10 έγινε 15-14 για τους ακρίτες, ενώ στο 17-18 ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος τα έπαιξε όλα για όλα με τον Τσούροβιτς στη θέση του Ανάγνου αλλά ήταν ανέτοιμος. Η Λαμία προηγήθηκε 21-19, ο Εθνικός ισοφάρισε 22-22 αλλά με μπλοκ του Κόβατς, «κόντρα» επίθεση του Γκονζάλες και άουτ του Ανάγνου έγινε το 25-22.

Στο 3ο σετ η Λαμία άντεξε μέχρι το 10-10 αλλά τα σερβίς του Γκονζάλεζ έδωσαν τη χαριστική βολή καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 16-11 και εκεί ο Ράπτης χρέωσε με κίτρινη κάρτα τον Χατζηηλιάδη για διαμαρτυρία κάνοντας το 17-11.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-16

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων ακι της Λαμίας: 3 άσσοι, 33 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 18 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Ράπτης, Τσεπκενλής.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Κόβατς 10 (4/10 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 23 (17/30 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ, 78% υπ. - 65% άριστες), Κουμεντάκης 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 50% άριστες) / Μίτρεφ (λ.- 90% υπ. - 70% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1, Καβαρατζής, Γραμματικάκης 1.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2, Χατζηηλιάδης 13 (12/27 επ., 69% υπ. - 50% άριστες), Κόβακς 8 (6/13 επ., 1 μπλοκ), Παντακίδης 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ανάγνου 6 (3/10 επ., 2 μπλοκ), Σιμεούνοβιτς 8 (8/20 επ., 92% υπ. - 62% άριστες) / Γκαράς (λ. -57% υπ. - 52% άριστες), Βλαχόπουλος, Τσούροβιτς, Σφενδυλάκης.