Ηττα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης από την Σύρο με 1-3

έπειτα από πολλές αγωνιστικές
στην επικίνδυνη ζώνη των πλέι
άουτ, δηλ. του υποβιβασμού...

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Mε 10 άσσους και 12 μπλοκ και έχοντας σε καλή βραδιά τους Ντόκιτς (21 (13/38 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ) και Νικηφορίδη (13/25 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 76% υπ. - 62% άριστες), ο Φοίνικας νίκησε 3-1 τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολης που έπεσε μετά από πολλές αγωνιστικές κάτω από τη ζώνη των πλέι άουτ...

Με το «τρίποντο» αυτό, το «πειρατικό» επέστρεψε και στις νίκες στο πρωτάθλημα καθώς είχε δύο συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα στους αγώνες με Ολυμπιακό και Λαμία και παράλληλα πήρε την άτυπη ρεβάνς για την ήττα του στον Α΄γύρο.

Για τους γηπεδούχους που είχαν προβλήματα στην υποδοχή ξεχώρισαν οι Κόβατς, Δαλακούρας και Κουμεντάκης.

Το 1ο σετ και η κίτρινη

Καθοριστικό ήταν το 1ο σετ όπου ο Εθνικός προηγήθηκε με 20-19 αλλά με σερί 4-0 από τα σερβίς του Ντόκιτς η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου γύρισε το σετ και επέβαλε τον ρυθμό της επικρατώντας με 25-23. Στο 2ο σετ ο Φοίνικας συνέχισε τον καλό ρυθμό σε σερβίς και μπλοκ με τους παίκτες του Γιάννη Ανδρεάδη να κάνουν μάταιες προσπάθειες να περιορίσουν τα λάθη τους. Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου υπήρξαν και πολλά νεύρα. Το 7-1 για τον Φοίνικα έγινε 7-7 για τον Εθνικό ενώ στο 13-9 δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Γκονζάλεζ. Τελικά ο Εθνικός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με 21-18 και να πάρει το σετ. Στο 4ο σετ ο Φοίνικας βελτιώθηκε, πήρε από την αρχή προβάδισμα με 8-6 και αργότερα 16-11 και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Μπαντιανίδης

Τα σετ: 23-25, 17-25, 25-20, 16-25

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 6 άσσοι, 50 επιθέσεις,10 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα: 13 άσσοι, 45 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 30 επιθέσεις.

ΕΘΝΙΚΟΣ(Ανδρεάδης): Κόβατς 13 (9/16 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Γραμματικάκης 5 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 17 (14/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 15 (12/20 επ., 2 μπλοκ, 81% υπ. - 58% άριστες), Κουμεντάκης 14 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 81% υπ. - 56% άριστες) / Μίτρεφ (λ. - 42% υπ. - 33% άριστες) / Δαλακούρας Κ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ(Νεόφυτος): Σουλτανόπουλος 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2, Θάνος 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 14 (11/15 επ., 2 μπλοκ, 80% υπ. - 57% άριστες), Ντόκιτς 21 (13/38 επ., 6 άσοι, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 18 (13/25 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 76% υπ. - 62% άριστες) / Κουρούπης (λ. - 69% υπ. - 38% άριστες), Αρβανίτης, Παπαγγελόπουλος, Μπρίτσιτς.