Σάββατο 17 Μαρτίου 2012

Χάνεται το όνειρο της ανόδου για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο μπάσκετ

Η ομάδα ηττήθηκε με 10 πόντους στην Καβάλα από την Αγία Βαρβάρα, δεν υπερασπίστηκε τη νίκη της με 8 στον Έβρο και πλέον οι πιθανότητες για άνοδο από την ΕΚΑΣΑΜΑΘ ελαχιστοποιήθηκαν
    ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης να κρατάει την τύχη στα χέρια του αναφορικά με την υπόθεση της ανόδου καθώς γνώρισε την ήττα από την Αγία Βαρβάρα με 64-54 στο κατέμεστο κλειστό των Ποταμουδίων , πληρώνοντας το άσχημο ξεκίνημα. Ο Εθνικός έκανε υπερπροσπάθεια στην επανάληψη, κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους -7, από το -25 ωστόσο στο τέλος δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα στη διεκδίκηση της ανόδου. Πλέον ο Εθνικός περιμένει ένα δώρο από την ΑΕ Κομοτηνής, έτσι ώστε να επωφεληθεί από τυχόν απώλεια της Αγίας και να πανηγυρίσει την άνοδο.
Χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει ο Εθνικός, καθώς βρέθηκε από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ με την Αγία Βαρβάρα να είναι εύστοχη και παθιασμένη. Η είσοδος του Τελούδη στο παιχνίδι και δύο τρίποντα του Χονδρόπουλου, κράτησαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου τον Εθνικό κοντά στο σκορ μέχρι το 15΄ όταν και η Αγία Βαρβάρα άλλαξε την άμυνα σε ζώνη, ο Εθνικός βραχυκύκλωσε και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 25 (43-18) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε άρδην, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζονται αγνώριστοι και τον Εθνικό επιτέλους να δείχνει πως βρίσκεται στο παρκέ. Συγκεκριμένα στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Εθνικός επέλεξε την full court press , την πίεση δηλαδή σε όλο το παρκέ, η οποία απέδωσε καρπούς και ξαναέβαλε τον Εθνικό στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε μία απίστευτη αγριότητα , με τον Εθνικό να ισοφαρίζει τη διαφορά του α γύρου και να δείχνει πως κρατάει την τύχη στα χέρια του. Ωστόσο στο τέλος ο Εθνικός πλήρωσε τις άσχημες επιλογές σε συνδυασμό με μία μή-υπόδειξη φάουλ πάνω στον Τελούδη (ακολούθησε δικαιολογημένο σφύριγμα για αντιαθλητικό φάουλ) και με αυτόν τον τρόπο η Αγία Βαρβάρα απέκτησε σαφέστατο προβάδισμα στην διεκδίκηση της ανόδου.

Δεκάλεπτα: 17-4, 43-18, 55-38, 64-54

Αγία Βαρβάρα : Παπαζώτος 9(2) , Ανίσογλου, Χενίσογλου 15 (2), , Σουλίδης Χ, Ζωτίδης, Μουσίκας 8 (1) , Σουλίδης Γ, Κουμλέλης, 18 Χαριζάνης , Κατσικάς 10 (1), Φασουλάς 4, Μητικόπουλος

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Αραμιάν, Χονδρόπουλος 11 (3), Ξένος 2 , Δουρδούλης 6 (1), Παπαγεωργίου 2 , Τελούδης 19(1) , Δελχανίδης 4, Καραπαναγιώτου 10