Δευτέρα 23 Απριλίου 2012

Πήρε το πρωτάθλημα κόσμου αλλά έχασε το... πρωτάθλημα Ιταλίας ο Τζούριτς

Η Τρεντίνο του μεγαλωμένου στην Ορεστιάδα βολεϊμπολίστα προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά έχασε τελικά με 3-2 από την Μασεράτα μετά από συγκλονιστικό τελικό

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Η Ματσεράτα κατέκησε το πρωτάθλημα στην Ιταλία καθώς στο μονό τελικό του 67ου πρωταθλήματος που έγινε παρουσία 11.200 θεατών στο κατάμεστο Φόρουμ ντι Ασάκο του Μιλάνο νίκησε την Τρεντίνο με 3-2 (19-25, 12-25, 25-22, 25-18, 25-20). Το 5ο σετ κρίθηκε με 22-20 με επίθεση του Όμρσεν και άουτ επίθεση του Καζίνσκι που όπως φάνηκε στο τηλεοπτικό ριπλέι ήταν μέσα!...

Είναι ο δεύτερος τίτλος στην ιστορία της Ματσεράτα η οποία είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Στάνκοβιτς, Σαβάνι, Ομρσεν. Η Ματσεράτα κατέκτησε τον δεύτερο τίτλο στην ιστορία της μετά το 2006 και μάλιστα ενώ χρεάστηκε να κάνει μεγάλη ανατροπή από 2-0 σετ.

Ο Κοβάρ και ο Τζούριτς

Η χρυσή αλλαγή της Ματσεράτα ήταν ο Γίρι Κοβάρ που με την είσοδο του γύρισε τον αγώνα, ενώ από την Τρεντίνο κορυφαίος ήταν ο Τζούριτς με 13 πόντους 8/11 τελειωμένες επιθέσεις και 5 μπλοκ.
Η Τρεντίνο του Δημήτρη Τζούριτς κατέκτησε του Παγκόσμιο πρωτάθλημα συλλόγων, το Σούπερ Καπ Ιταλίας και το Κύπελλο Ιταλίας αλλά μετά το Τσάμπιονς Λιγκ έχασε και το πρωτάθλημα Ιταλίας που ήταν και ο μεγάλος της στόχος.
Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αγωνιστική πτώση του Χουαντορένα ο οποίος φάνηκε να πονάει στο πόδι του.
Στο 5ο σετ η Ματσεράτα προηγήθηκε 11-9, αλλά η Τρεντίνο κατάφερε να ισοφαρίσει 12-12 και να προηγηθεί με ατομικό μπλοκ του Τζούριτς 13-12. Οι οριακές επιθέσεις του Ομρσεν πάνω στη γραμμή κράτησαν την Ματσεράτα στον αγώνα και της έδωσαν προβάδισμα και ματς μπολ με 14-13, 15-14. Η Τρεντίνο απώλεσε δύο ματς μπολ στο 16-15 και στο 17-16. Εκεί η Τρεντίνο έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να τελείωσε τον αγώνα καθώς ο Σοκόλοφ έκανε κόντρα επίθεση, οι παίκτες της Ματσεράτα έβγαλαν απίθανη άμυνα και ο Όμρσεν με δεύτερη προσπάθεια ισοφάρισε 17-17.
Ακολούθησε πόντος από τον Κοβάρ που έβαλε πάλι μπροστά τη Ματσεράτα με 18-17, ο Σοκόλοφ από δύσκολη θέση ισοφάρισε για την Τρεντίνο 18-18 και ο Ποντρασκάνιν έβαλε και πάλι μπροστά την Ματσεράτα με 19-18. Ο Καζίνσκι με οριακή επίθεση στη γραμμή (που ίσως και να ήταν άουτ) ισοφάρισε 19-19. Ο Κοβάρ έκανε το 20-19 για τη Ματσεράτα, ο Σοκόλοφ ισοφάρισε 20-20 και τελικά το δραματικό τάι μπρέικ που έκρινε και τον τίτλο κρίθηκε με επίθεση του Ομρσεν (21-20) και τη λάθος απόφαση των διαιτητών που έδωσαν άουτ την επίθεση του Καζίνσκι η οποία ήταν πάνω στη γραμμή.

ΜΑΤΣΕΡΑΤΑ (Τζιουλιάνι): Σαβάνι 8π., Παρόντι 12, Στάνκοβιτς 6, Τράβιτσα 5, Όμρσεν 20, Ποντρασκάνιν 8 / Εξιγκά (λ. - 68% υπ.), Πάγιενικ 6, Κόβαρ 12.
ΤΡΕΝΤΙΝΟ (Στόιτσεφ): Καζίνσκι 15π., Μπιραρέλι 13, Χουαντορένα 11, Ραφαέλ 3, Τζούριτς 13 (8/11, 5 μπλοκ), Στοκρ 11 / Μπάρι (λ. - 55% υπ.), Ντέλα Λούνγκα, Ζιγκάντλο, Σοκόλοφ