ΣΤΗΝ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ
Γ' ΕΘΝΙΚΗ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Δεν τα κατάφερε ο ΓΑΣ Κομοτηνή και λύγισε στο τέλος, παρά την υπερπροσπάθεια που κατέβαλλαν οι αθλητές του συλλόγου για ανατροπή στην επανάληψη και γνώρισε την ήττα με 76-79. Έτσι ο ΓΑΣ γνώρισε την τρίτη εντός έδρας ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και την τρίτη συνεχόμενη .

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ορφέας ήταν ανώτερος, καθώς βρήκε πολλές λύσεις από την περιφέρεια σε αντίθεση με τον ΓΑΣ, που στο δεύτερο δεκάλεπτο κόλλησε επιθετικά και επέτρεψε στον Ορφέα να ξεφύγει στο σκορ. Στην επανάληψη όμως, η εικόνα άλλαξε άρδην με τον ΓΑΣ να παίζει ψυχωμένα και με πρωτεργάτες την τριπλέτα Λεχούδη- Μήτσου- Κοκορόγιαννη το σκορ μειώθηκε σταδιακά. Η επιλογή του Χατζηνικολάου, να αλλάζει την άμυνα σε ζώνη απέδωσε καρπούς και ο ΓΑΣ ξανα μπήκε στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Στο τέλος όμως, οι παίχτες του Σκοπού ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με τον ΓΑΣ να χάνει ακόμα ένα παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.

Δεκάλεπτα: 14-15, 29-43,, 52-59, 76-79

ΓΑΣ Κομοτηνή: Βαρλάς, Σκεμπής, Λεχούδης 16, Ντίνας 8, Μήτσου 20 (2), Μίκιτς 5 (1), Σταμπουλής 10, Πανταζής, Κοκορόγιαννης 15, Χαλήλ

Ορφέας Νέου Σκοπού: Ιακωβίδης, Παπαδόπουλος 11, Γεωργαντζάς 20 (3), Σουλούγκας 8 (2), Καδής, Κατσικάς 4, Ασημάκης 19 (2), Λαφτσής 7 (1)

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

ΓΑΣ Κομοτηνή – Ορφέας Ν. Σκοπού 76-79

Αργοναύτης – Μ. Αλέξανδρος 83-73

Δόξα Πευκών – Ιωνίκος Ιωνίας 69-77

Ελευθερούπολη – Τιτάνες Δράμας 80-79 (73-73 κ.α.)

Κένταυρος – Απόλλων Καλαμαριάς 0-20 α.α.

Μαντουλίδης – Πευκοχώρι 63-72

Για ένα δεκάλεπτο άντεξε το γυναικείο τμήμα του ΓΑΣ Κομοτηνή στις Συκιές, όπου γνώρισε την ήττα από τον Παναθλητικό με 72-45. Τα κορίτσια του Θέμη Κουκοβίνου ηττήθηκαν από μία πολύ δυνατή ομάδα , που πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Α2. Κορυφαία για τον ΓΑΣ ήταν για ακόμα μία φορά η Μάρω Σεβδυνίδου, που τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους.

Παναθλητικός - ΓΑΣ Κομοτηνή 72-45

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Γάτα.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 46-22, 58-35, 72-45.

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Συρόπουλος): Κοστανάκη 8, Σαμαρά 13 (4), Πετρίδου, Αναστασιάδου 6, Κυριάκου 6, Τσαμπούρη 22 (5), Χαιριστανίδου 8, Ταρπάγκου 8, Σπυρίδου, Γιαρένη 1.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Κουκοβίνος): Στάνη 13, Μπακοπούλου 1, Μπουλέτου, Σεβδυνίδου 27 (3), Τσακίρη Α., Τσακίρη Χ., Λιούρτα Ε. 2, Λιούρτα Χ., Κεχαγιά, Δουκούτση, Ψυλλάκη 2.