Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2012

Οι 15 πόντοι του Τζούριτς δεν ήταν αρκετοί για την Εθνική Ανδρών Βόλεϊ

Η Ελλάδα ηττήθηκε με κατεβασμένα τα χέρια 3-0 από τους Φινλανδούς που προκρίθηκαν στα τελικά του EURO 2013 και πλέον διεκδικεί αύριο την δεύτερη θέση για τα μπαράζ, χωρίς να έχει την τύχη στα χέρια της...
    ΜΑΘΕΤΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ

Κατώτερη των προσδοκιών, η Εθνική Ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει δευτερη νίκη σε διάστημα μιας εβδομάδας επί της Φινλανδίας, κάτι που εφόσον συνέβαινε θα την έφερνε με το ένα πόδι στα τελικά του Euro2013. Χωρίς να μπορέσει να κοντράρει σε οποιοδήποτε σετ, έχασε με κατεβασμένα τα χέρια με 3-0 (25-16, 25-17, 25-14) και τώρα επειγόντως χρειάζεται καθαρή νίκη επί της Ρουμανίας την Κυριακή, για να ελπίζει στην δεύτερη θέση που δίνει πρόκριση στα μπαράζ.

Η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε δίκαια, αφού σε κανένα σετ δεν κατάφερε έστω να πλησιάσει τους 20 πόντους. Μάλιστα, στο τελευταίο έπαθε μπλακ άουτ και από εκεί που είχε καταφέρει να κοντράρει στα ίσια τους Φινλανδούς μέχρι και το 7-7, βρέθηκε χωρίς καλά- καλά να το καταλάβει πίσω στο σκορ με 7-13, 8-18 και 9-22 (δηλαδή σερί 15-2). Αν μάλιστα στο σημείο εκείνο δεν έκαναν μαζικά λάθη στο σερβίς οι ουσιαστικά γηπεδούχοι (γιατί τυπικά ήταν η Εθνική μας), τότε το τρίτο και τελευταίο σετ θα είχε λήξει σε λιγότερο χρόνο από τα 22 λεπτά που χρειάστηκαν και με σαφώς μεγαλύτερη διαφορά από το ούτως ή άλλως «ντροπιαστικό» 14-25.

Στα δύο προηγούμενα σετ φαινομενικά, βάσει σκορ, η Ελλάδα άσκησε μεγαλύτερη πίεση αλλά στην πραγματικότητα πέταξε από πιο νωρίς «λευκή πετσέτα». Στο πρώτο σετ μόνο μέχρι το 2-2 μπόρεσε να κοντράρει τους φινλανδούς, που με σερί 3-0 πήρε όμως γρήγορα προβάδισμα με 2-5, 3-8 και 7-13 λίγο αργότερα. Στο σημείο εκείνο ο Αλέκος Λεώνης πήρε τάιμ άουτ, πέρασε και στον αγωνιστικό χώρο τους Πελεκούδα και Καρυπίδη αλλά στην ουσία τίποτα δεν διορθώθηκε, ίσα ίσα η διαφορά αυξήθηκε και έτσι οι φινλανδοί έκαναν το 1-0 με 25-16 σε 23 λεπτά.

Το χειρότερο ήταν ότι έχοντας πάρει φόρα από το πρώτο σετ, οι φινλανδοί ξεκίνησαν προηγούμενοι με 0-3 και στο δεύτερο σετ. Ουσιαστικά πάνω σε αυτήν την διαφορά βασίστηκαν για να μπορέσουν στην συνέχεια να την αυξήσουν σε 5-9, 8-12, 11-16, 14-22 και τελικά 17-25 σε 22 λεπτά. Οι έλληνες διεθνείς φάνηκε να μπαίνουν πιο αποφασισμένοι στο τρίτο σετ, αλλά έμειναν από... λάστιχο πριν καλά – καλά φτάσουν στο ένα τρίτο του δρόμου.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι φινλανδοί εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση και την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Αντίθετα, η Εθνική θέλει οποσδήποτε τη νίκη και μάλιστα καθαρή επί της (αδιάφορης θεωρητικά) Ρουμανίας ώστε σε συνδυασμό με νίκη της (επίσης αδιάφορης όμως πλέον)  Φινλανδίας επί του Μαυροβουνίου να κατακτήσει την δεύτερη θέση και να διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά του Euro της Πολωνίας και της Δανίας σε αγώνες μπαράζ....

ΕΛΛΑΔΑ(Λεώνης): Χριστοφιδέλης 8 (8/15 επ., 59% υπ.), Τζούριτς 15 (14/31 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Κοκκινάκης 3 (3/7 επ., 43% υπ.), Σουλτανόπουλος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Στεφάνου (λ, 55% υπ.), Παπαδημητρίου (λ), Καριπίδης 2 (2/5 επ., 38% υπ.), Πελεκούδας 1 (1/3 επ.), Λάππας 3 (3/7 επ., 43% υπ.), Στιβαχτής

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Καστελάνι): Έσκο 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Χεϊτάνεν 8 (5/8 επ., 67% υπ., 3 μπλοκ), Κούναρι 16 (15/18 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Οϊβάνεν Μικ. 15 (1 άσος, 13/20 επ., 1 μπλοκ), Σούμοφ 2 (2 μπλοκ), Οϊβάνεν Ματ. 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Μαντίλα (λ, 58% υπ.), Τερβαπόρτι, Ογιανσίβου 3.