Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου 2010

Δυο νίκες την ίδια μέρα για τον Πανθρακικό

Την ίδια ώρα δυο διαφορετικές συνθέσεις του συλλόγου της Κομοτηνής έπαιζαν φιλικά η μία με την Ελπίδα Σαπών και η άλλη με τον Έβρο Σουφλίου. Τι έκαναν;

Με δύο νίκες συνέχισε την προετοιμασία του ο Πανθρακικός και πλέον ο Κώστας Βασιλακάκης περιμένει το τελευταίο φιλικό με τον ΠΑΟΚ, το οποίο θα αποτελέσει "πρόβα τζενεράλε" για την αναμέτρηση της πρεμιέρας με τον ΠΑΣ Γιάννενα. Στις Σάπες, η βασική ομάδα του Πανθρακικού επικράτησε άνετα της Ελπίδας με 2-0, με τους Καζάκη , Ρομπέρ να χρήζονται σκόρερ, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ντεμπούταρε ο Σουλτανίδης και ο Ζησόπουλος. Την ίδια στιγμή οι θεωρητικά αναπληρωματικοί επικράτησαν του Έβρου Σουφλίου με 3-2 , με τις δύο ομάδες να δείχνουν πολύ καλή εικόνα. Σκόρερ για την ομάδα της Κομοτηνής ήταν οι Πάγκαλος (2 ) , Τριανταφυλλίδης ενώ για τον Έβρο σκόραραν οι Γκαρακλίδης, Παγωνίδης.

Δυνατό ξεκίνημα, χαλάρωσαν στη συνέχεια

Ο Πανθρακικός μπήκε φουριόζος στο γήπεδο, καθώς πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Καζάκης με προβολή ύστερα από όμορφη σέντρα άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό ενώ μετά από έξι λεπτά ο Ρομπέρ έκανε το 2-0 από τα 11 βήματα. Στη συνέχεια ο Πανθρακικός κατέβασε ταχύτητα και δεν δημιούργησε ιδιαίτερες ευκαιρίες. Στο β ημίχρονο, ο Βασιλακάκης δοκίμασε πρόσωπα σε διαφορετικές θέσεις , όπως τον Κανωτίδη στο αριστερό άκρο της άμυνας και τον Αρσενίεβιτς στην επίθεση. Με την είσοδο του , ο Σουλτανίδης είχε δοκάρι, δείχνοντας πως θα αποτελεί διαρκή πονοκέφαλο για τους αντίπαλους αμυντικούς.Παράλληλα ντεμπουτάρησε, έστω και σε ανεπίσημο παιχνίδι ο Ζησόπουλος , ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ως κεντρικός αμυντικός.

Ελπίδα Σαπών: Μπουτσακτσή, Ποντίδης, Πασχαλίδης, Γουνελάς, Δραγανίδης, Τρίχας, Λευκοβίτης , Ντερντές, Ερκάν, Τσέκος, Σαρηγιαννίδης. Αγωνίστηκαν και οι : Λαμπρακίδης, Αραμπίδης, Κυνηγόπουλος, Ερμπίλ, Ζάχος, Γιαννακόπουλος

Πανθρακικός: Κουτσόπουλος, Κανωτίδης, Περπερίδης, Νατσούρας, Ιασωνίδης, Λόπες, Μαρσελάο, Παπουλής, Ρομπέρ, Μπουντούρης , Καζάκης . Αγωνίστηκαν ακόμα οι : Ανδριόλας, Μπαρμπούδης, Αρσενίεβιτς, Ζησόπουλος, Σουλτανίδης

Έκανε την ανατροπή, με τους μικρούς

Την ίδια στιγμή, ο Πανθρακικός αγωνιζόταν και στο Σουφλί με τον τοπικό "Έβρο", στο οποίο Χρηστούδης και Στοίνοβιτς έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα. Και οι δυο ομάδες είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με τον Πανθρακικό να παίρνει τελικώς την νίκη. Αξίζει να σημειωθεί πως πρίν την έναρξη του παιχνιδιού τελέστηκε ο καθιερωμένος Αγιασμός

Το Σουφλί προηγήθηκε με τέρμα του Γκαρακλίδη στο 7 λεπτό, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αραμπατζή . Την ισορροπία στο σκόρ έφερε ο Κώνσταντινος Πάγκαλος στο 30΄ ενώ ο Παγωνίδης έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του από τα 11 βήματα, μόλις δυο λεπτά αργότερα.. Ο Πάγκαλος ισοφάρισε εκ νέου για τον Πανθρακικό στο ξεκίνημα του β ημιχρόνου ενώ ο Τριανταφυλλίδης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του στο 70΄

Έβρος Σουφλίου: Πετκαρης, Κοτζα, Μπάμνιος, Γκαρακλίδης, Τσαπάνης, Παπαναστασίου, Αραμπατζής, Αρβανιτοζήσης, Σκερλετίδης, Παγωνίδης, Χαλιμακούδης. Ενώ αγωνίστηκαν ακόμα και οι : Χαρχάλης, Δουμπουλάκης , Πετκίδης, Σαραφιανός, Μαυρομάτης, Φραγκουλίδης, Κεσσάτης, Φατσής

Πανθρακικός: Ταίρης, Σταματόπουλος, Καρτσαμπάς, Βοσνακίδης, Τριανταφυλλίδης, Γωνιάδης, Μουστάκας, Πυθαρούλης, Φαρασόπουλος, Πάγκαλος, Ρεκλείτης. Αγωνίστηκαν και οι: Σταματέρης, Καρανικόλας, Γιαννακιτσίδης, Φωτιάδης, Αράπογλου, Νόδες, Ταπλάρι