Τετάρτη 4 Ιανουαρίου 2012

Μεταμορφώθηκε ο Παναθηναϊκός, νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ελπίζει σε σωτηρία

Ηττα με 3-1 για την ομάδα
του Έβρου από το Τριφύλλι

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός κάνοντας παράλληλα την καλύτερη εμφάνιση του. Με την είσοδο του Βούλγαρου Ιβάν Κόλεφ η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και παρότι έχασε το 1ο σετ πήρε τη νίκη με 3-1 (22-25, 25-19, 25-19, 25-14) που του δίνει το δικαίωμα να ελπίζει σε παραμονή στη μεγάλη κατηγορία καθώς «έπιασε» τον ΠΑΟΚ στην 10η θέση με 7 βαθμούς.

Μεταξύ των κορυφαίων του Παναθηναίκού ο Νίκος Ζουπάνι που σημείωσε 10 πόντους εκ των οποίων οι 5 ήταν μπλοκ.

Αξίζουν συγχαρητήρια στον Πολωνό Γιοσεφάτσκι ο οποίος παρότι γνωρίζει πως το Σάββατο θα δώσει με τον ΠΑΟΚ τον τελευταίο του αγώνα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού έδωσε ότι μπορούσε, βοήθησε στην επίθεση και στο σερβίς και αναδείχτηκε MVP του αγώνα.

Μετά το 1ο σετ ο Παναθηναϊκός πίεσε περισσότερο στο σερβίς και με αποτελεσματική άμυνα και καλό μπλοκ επέβαλε πλήρως το ρυθμό του απέναντι στους ακρίτες που έδειξαν άκεφοι, κουρασμένοι και μετά το 1ο σετ δεν μπόρεσαν να παρακολουθήσουν τον αγώνα.

Πρόκειται μόλις για την τρίτη νίκη του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, αλλά η δεύτερη που μετράει μετά την αποχώρηση της Καλαμαριάς και η πρώτη στο Μετς μετά από δύο χρόνια.

Ο Εθνικός έμεινε καθηλωμένος στην 5η θέση με 11 βαθμούς μαζί με Κηφισιά, ΕΑΠ και Λαμία.

Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην υποδοχή και κυρίως στην ψυχολογία κι αυτό φάνηκε από την αρχή της αναμέτρησης. Οι παίκτες του πίστεψαν στις δυνάμεις τους και νίκησαν δίκαια.

*Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν: 9 άσσοι, 56 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 2 άσσοι, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος.

ΠΑΟ (Καζάζης): Ζουπάνι 10π. (5/10, 5 μπλοκ), Ψάρρας 3 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κόλεφ 15 (10/25, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Στοϊκοβιτς 14 (13/26, 1 μπλοκ), Γιοζεφάτσκι 24 (18/36, 3 μπλοκ, 3 άσσοι), Πανταλέων 9 (5/8, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 64% υπ.), Αγγελόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Ανδρεάδης): Κόβατς 10π. (7/10, 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου 9 (5/10, 4 μπλοκ), Γκονζάλες 12 (10/34, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Δαλακούρας 6 (5/15, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (10/22, 2 άσσοι) / Μίτρεφ (λ. - 44% υπ.), Γραμματικάκης 1, Καβαρτζίεφ 1, Δαλακούρας.