Μεγάλο Θρακιώτικο ντέρμπι Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης - Ποντίων Ξάνθης για την Β' Εθνική Χάντμπολ Γυναικών

ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ
Η ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ
ΑΝΑΔΕΙΧΘΗΚΕ
ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗΤΡΙΑ;

Ξανθιώτικο χρώμα είχε το ντέρμπι της Θράκης για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικη κατηγορίας. Στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης οι γυναίκες των Κυκλώπων έχασαν κυριολεκτικά στην εκπνοή από τους Πόντιους Ξάνθης με 21-20, σε έναν επεισοδιακό αγώνα που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης μετά τη νίκη της πρεμιέρας δεν έδωσε στη συνέχεια στις επιτυχίες, ενώ οι Ξανθιώτισσες θα μπορούσαν να είχαν εξασφαλίσει τη νίκη αρκετά νωρίτερα. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με μια ομάδα στο γήπεδο και αυτή ήταν η ομάδα της Ξάνθης που είχε πάρει προβάδισμα με 14-6. Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια της ομάδας της Αλεξανδρούπολης, ανέβασαν την απόδοση τους με αποτέλεσμα να καταφέρουν να ισοφαρίσουν το σκορ 20 - 20 στο 58'. Την τελευταία επίθεση του αγώνα την είχαν οι Κύκλωπες, όμως ένα κλέψιμο της Ξάνθης οδήγησε στο γκολ και την νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 01 - 03, 04 - 08, 06 - 14, 12 - 15, 16 - 18, 20 - 21

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Α. Σ. ΚΥΚΛΩΠΕΣ: Λεγγέτση 1, Χαραλαμπάκη, Χριστοδούλου, Καμπακάκη, Πιστόλα, Ευθυμιάδου, Επιτρόπου 2, Κουρουτζίδου, Σμαρλαμάκη, Αλεξίου 5, Πολυτίδου 10, Σταρσίνοφ 1, Μαντζαριδου 1.

Α. Ε. Π. ΞΑΝΘΗΣ: Σαρχόση, Σελένιου, Τζαλή 1, Φωκά, Πιλαβίδου, Μουρατίδου 12, Μπαρουξάκη 2, Τριανταφυλλίδου 2, Αγγιανίδου 1,Μενεσίδου, Ξανθοπούλου 3, Συροπούλου.

* Τα υπόλοιπα αποτελέσματα είναι τα εξής : Μ.Γ.Σ. Πανσερραικός - Α.Ο. Ακρίτες 2005 18 - 32, Θράκη 2004 - Α.Ο. Προσοτσάνης 19 - 35.