Σάββατο 4 Φεβρουαρίου 2012

Ο Ντεσπέιν έκανε τη διαφορά δίνοντας τη νίκη με 3-0 στον Ηρακλή επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Στο δεύτερο σετ η ομάδα
του Έβρου προηγήθηκε με
24-21 και... κατάφερε
εξαιτίας των σερβίς του
να χάσει με... 25-27!!!

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τα σερβίς του Κουβανού ακραίου στο 2ο σετ έβγαλαν από τη δύσκολη θέση τον Ηρακλή, που επικράτησε του Εθνικού με 3-0 και διατήρησε το αήττητο.

Αυτό που δεν είχε στις πρόσφατες ευρωπαϊκές του ήττες από Νόλικο Μαασέικ και Ντιναμό Μόσχας το βρήκε ο Ηρακλής στην Αλεξανδρούπολη: τη συμβολή του Ρολάντο Ντεσπέιν στα κρίσιμα σημεία.

Οι «κυανόλευκοι» πήραν τη νίκη με 3-0 απέναντι στον Εθνικό, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε διαφορετική εξέλιξη αν ο Κουβανός δεν έβαζε το χεράκι του στο τέλος του 2ου σετ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-21 και είχαν τρεις ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, ο Ντεσπέιν ωστόσο τους χάλασε τα σχέδια.

Με δύο δικούς του άσους και αποσυντονίζοντας πλήρως την αντίπαλη υποδοχή, ο Ηρακλής ανέτρεψε το σκορ σε 24-25 και πήρε τελικά το σετ με 25-27, «καθαρίζοντας» στην ουσία το παιχνίδι.

Οι Θεσσαλονικείς, που προέρχονταν από το ταξίδι στη Μόσχα, αγωνίστηκαν για πρώτη φορά φέτος πλήρεις, καθώς επέστρεψε μετά από καιρό στο βασικό σχήμα ο Κώστας Προύσαλης.

Τα σετ: 19-25, 25-27, 18-25.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 7 (5/15 επ., 2 άσοι, 61% υπ. - 39% άριστες), Κόβατς 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γκονζάλες 14 (12/22 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 4 (2 μπλοκ), Γραμματικάκης 3 (3/8 επ.), Κουμεντάκης 10 (10/18 επ., 73% υπ. - 59% άριστες), Μίτρεφ -λ (84% υπ. - 63% άριστες) / Δαλακούρας Κ. 1, Κυριακίδης, Κοντοστάθης, Καβαρατζής.

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 11 (9/18 επ., 1 μπλοκ, 100% υπ. - 83% άριστες), Ντεσπέιν 13 (11/19 επ., 2 άσοι, 78% υπ. - 59% άριστες), Πελεκούδας 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Κράβαρικ 14 (8/14 επ., 4 μπλοκ, 2 άσοι), Στεφάνου -λ (76% υπ. - 71% άριστες) / Τανίκ, Κολτσιάκης.