«Δραπέτευσε» με ανατροπή ο ΠΑΟΚ από την Αλεξανδρούπολη

Παρότι προηγήθηκε με 2-1 σετ, ηττήθηκε τελικά με 2-3 ο Εθνικός

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΦΙΛΜ
ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Παρότι βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με3-2 επί του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη, φεύγοντας με θετικό αποτέλεσμα από την Θράκη για 7η φορά την τελευταία δεκαετία.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά αλλά οι περίπου 150 οπαδοί του αποχώρησαν πρόωρα από το γήπεδο και δεν πανηγύρισαν το δίποντο. Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τον Δικέφαλο ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1.

Το ματς είχε αρκετές εντάσεις αλλά και διακοπές, όπως αυτή στο γ' σετ όταν στο 20-17 ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο (20-18), αλλά χρεώθηκαν με κίτρινη κάρτα ο Γκιρτζίκης και ο ασπρόμαυρος πάγκος για το 22-18, με τον Εθνικό να το κατακτά στη συνέχεια εύκολα.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν η μόνη ομάδα στο γήπεδο ενώ προηγήθηκε μέχρι και 10-19, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ εκεί όπου ο Εθνικός είχε το προβάδισμα μέχρι το 9-8 αλλά ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη με τον Αρμενάκη και τον Παπαδημητρίου (άσο) να παίρνουν καθοριστικούς πόντους.

«Πληρώσαμε τα πολλά λάθη στην υποδοχή μας σήμερα. Όταν φτάνεις στο 5ο σετ όλα κρίνονται στις λεπτομέρειες, αλλά είμαι στεναχωρημένος από την αντίδραση μας στο δ' σετ... Όλα πάντως θα ήταν διαφορετικά αν είχαμε πάρει το πρώτο σετ», είπε απογοητευμένος ο Γιάννης Ανδρεάδης.

Από την άλλη, ο Γιάννης Μέλκας αφού συνεχάρη τους παίκτες του τόνισε: «Πέρα από την απουσία του Ρομέρο είχαμε και το πρόβλημα που προέκυψε με τον Μπορόβνικα, αλλά τα παιδιά έδειξαν χαρακτήρα και πήραν μια μεγάλη νίκη σε μια πολύ δύσκολη έδρα».

Τα σετ: 29-31, 25-19, 25-22, 13-25, 12-15

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Γραμματικάκης 12 (5/10 επ., 7 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 2, Παπάζογλου 13 (12/18 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλες 28 (23/51 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 11 (6/13 επ., 5 μπλοκ, 56% υπ. - 44% άριστες), Κουμεντάκης 16 (13/37 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 65% υπ. - 52% άριστες), Κιρόζ -λ (49% υπ. - 41% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Γκιρτζίκης 15 (10/19 επ., 1 μπλοκ), Ντίνας 5 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Πλίκας 5 (2 μπλοκ), Μπορόβνιακ 18 (14/34 επ., 1 μπλοκ, 3 άσοι, 66% υπ. - 44% άριστες), Παπαδημητρίου 9 (8/15 επ., 59% υπ. - 45% άριστες), Αρμενάκης 26 (20/46 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Αγγελής -λ 67% - 48% άριστες) / Καρασαρλίδης, Ωρολογάς 2, Γεωργιάδης