Άγγιξε τεράστια ανατροπή (αλλά έχασε) ο ΓΑΣ Κομοτηνή

Η Θρακιώτικη ομάδα βρέθηκε να χάνει με 29 πόντους στο Νέο Σκοπό αλλά παρά λίγο να γυρίσει και να κερδίσει το παιχνίδι

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ
ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Σίγουρα μπορεί να θεωρηθεί λαικισμός, ωστόσο μπορεί άνετα να χρησιμοποιηθεί η έκφραση ¨Δεν έπεσαν οι παίχτες του ΓΑΣ σαν ήρωες, αλλα οι ήρωες πέφτουν σαν τους παίχτες του ΓΑΣ¨. Και αυτό γιατί η ομάδα της Κομοτηνής βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 29 πόντους , ωστόσο πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ (79-79) με ηγέτη τον Βελή Χασάν, ωστόσο ένα τρίποντο του Γεωργαντζά 6¨ πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα των Σερρών και μια βολή του Ιακωβίδη διαμόρφωσε το τελικό 83-79.

Πώς φτάσαμε βέβαια σε αυτό το σημείο; Ο ΓΑΣ πραγματοποίησε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την πρώτη περίοδο να λήγει με τον Ορφέα μπροστά στο σκορ με 14 πόντους. Ο ΓΑΣ συνέχισε να μην βρίσκεται στο παρκέ και η τριπλέτα Χατζηπέτρου,Γεωργαντζά, Ασημάκη έβγαζε κυριολεκτικά φωτιές. Όλα έδειχναν πως ο Σκοπός όχι μόνο θα πάρει τη νίκη αλλά και μια μεγάλη διαφορά, που θα ήταν καταδικαστική για τον ΓΑΣ ενόψει συνέχειας, ωστόσο εκεί ο Χασάν έβαλε μπροστά τη μηχανή και με συνεχόμενους πόντους έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. 1΄ πριν το τέλος, ο ΓΑΣ έφτασε στο -5 (79-74) και με τρίποντο του Βελή και δίποντο του Ντίνα ισοφάρισε 25΄΄ πριν το τέλος. Εκεί ο Γεωργαντζάς πήρε την μπάλα στη γωνία και ήταν εύστοχος δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του (Αξίζει να σημειωθεί πως στον πανηγυρισμό χτύπησε σοβαρά στον αγκώνα του). Στη συνέχεια ο Μήτσου ήταν άστοχος στις δύο ελεύθερες βολές και ο Ιακωβίδης με 1/2 εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Βογιατζής

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 46-27 (ημ.), 67-47, 83-79

Ορφεάς (Σπανός): Ιακωβίδης 3, Παπαδόπουλος 5 (1), Γεωργαντζάς 19 (3), Σουλούγκας 9 (3), Σουτζόπουλος 12, Χατζηπέτρου 14, Ασημάκης 21 (3), Παπούδας, Δεληγιώργης.

Κομοτηνή (Χατζηνικολάου): Μακρής 3 (1), Βαρλάς 2, Λεχούδης 15, Ντίνας 10 (1), Μήτσου 7 (2), Σταμπουλής 5, Βελή 28 (3), Κοκκορόγιαννης 7 (1), Χαλήλ, Μίκιτς.