Σάββατο 21 Απριλίου 2012

Νίκησε η Ορεστιάδα στην Παλλήνη, ανέβηκε ο Μίλωνας του... Εβρου

Εύκολη επικράτηση με 0-3 της ομάδας του Εβρου που βρίσκεται στην πέμπτη θέση αλλά το σημαντικό ήταν η νίκη στα χαρτιά του Μίλωνα των Γκιούρδα - Σαμαρά

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Με τον αέρα του πρωταθλητή, η Νίκη Αιγινίου πέρασε θριαμβευτικά από την Καρδίτσα σε ένα ματς που ο γηπεδούχος ΣΠΑΚ στάθηκε πολύ καλά και χτύπησε το ματς στα ίσια. Ωστόσο, μετά το 0-2 που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβληθούν και έφυγαν με 0-3 περιμένοντας πια να κάνουν τη φιέστα τους στην τελευταία αγωνιστική στον εντός έδρας αγώνα (γήπεδο Κολινδρού) κόντρα στη Μεταμόρφωση.

Στην Παλλήνη, οι γηπεδούχοι στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Μπιλλήρη, όμως πάλεψαν και στα τρία σετ κόντρα στην Ορεστιάδα που αν και κατέβηκε αγωνίστηκε με μόλις επτά παίκτες κατάφερε να πάρει το «διπλό» με 3-0. Άτυχος για τους γηπεδούχους ο Ζαχαρόπουλος που στο 8-7 του 3ου σετ, παραπάτησε και υπέστη διάστρεμμα στο δεξί πόδι. Η Ορεστιάδα διατηρείται μέσα στην πεντάδα της βαθμολογίας μια αγωνιστική πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.

Στην 3η θέση της Α2 ανδρών κλείνει τη σεζόν ο Πανελλήνιος μετά και το νέο του «τρίποντο», 3-1 σετ, στα Ταταύλα, ενώ μεγάλη ανατροπή έγινε στην Πάτρα, όπου η Παναχαΐκή νικούσε με 2-0 τον Οδυσσέα, που τελικά επικράτησε πανεύκολα στα τρία επόμενα σετ και πήρε το «δίποντο». Η σημαντική όμως είδηση, γνωστή από τα μισά της εβδομάδας είναι η άνοδος του Μίλωνα των εβριτών Μάριου Γκιούρδα και Νίκου Σαμαρά, που νίκησε χωρίς αγώνα με 3-0 στα χαρτιά τον Επίκουρο. Ο Μίλωνας έχει ρεπό την τελευταία αγωνιστική, παίρνει έτσι χωρίς κόπο και άλλους τρεις βαθμούς και του χρόνου θα είναι στην Α1.

Αποτελέσματα και συνθέσεις της 21ης αγωνιστικής:

ΣΠΑ Καρδίτσας - Νίκη Αιγινίου 0-3 (24-26, 25-27, 17-25)

ΣΠΑΚ (Θεοδωρίδης): Μάντζιος, Παπαγεωργίου, Ρουμελιωτάκης, Ρέζκ, Βασιλάκος, Αλεξίου, Ντακούρης (λ), Καραγκιόζης, Αντωνίου, Μαλλιώρας.
Νίκη Αιγινίου (Στράντζαλης): Μπράβο, Γκιτζέκος, Παράσογλου, Γκορίδης, Γάτσης, Εφραιμίδης, Κνάπεκ (λ), Γεωργόπουλος Αλ., Ποτολίδης, Αναστασιάδης, Πελοπίδας.

Παλλήνη - Ορεστιάδα 0-3 (24-26, 20-25, 20-25)

Παλλήνη (Δροσόπουλος): Χαριλάου, Ραμέας, Μανιόπουλος, Αντωνάκης, Ζαχαρόπουλος, Ψαρρής, Μπούρας (λ), Κοντοδήμος, Αμαξόπουλος, Σταθάκης.
Ορεστιάδα (Τσακμάκης): Καψαλιάρης, Αρχοντίδης, Κεμανετζής, Κουλαξίδης, Βλασακίδης, Χουσίδης, Κωνσταντινίδης (λ).

Παναχαϊκή - Οδυσσέας 2-3 (25-21, 25-20, 18-25, 11-25, 06-15)

Παναχαϊκή (Αγγελόπουλος): Διονυσόπουλος, Μεντένιτσα, Μούρτζης, Κοκόλας, Γεωργακόπουλος, Μαυραγάνης, Μανούκος (λ), Σταθόπουλος (λ), Παπαδόπουλος, Καραμπέρης, Παυλόπουλος, Νικολάου.
Οδυσσέας (Κωβαίος): Κούνας, Παπακυριακού, Δημητρίου, Τσούμας, Κρέτσης, Χριστοδούλου, Σιόλας (λ), Μπουγάς.

Ταταύλα - Πανελλήνιος 1-3 (27-25, 18-25, 23-25, 23-25)

Ταταύλα (Αρέτας): Αλεξανδρόπουλος, Κωτσής, Μανιάτης, Ρομπότσης, Χατζηκάλφας, Τραπεζουντίδης, Αργυρακάκης (λ), Στέφος.
Πανελλήνιος (Κλαρούδας): Δρογκάρης, Τοκάνης, Σαμπανάι, Σασάτη, Λουκάς, Σούρδι, Γκούζντα (λ), Μιχαλόπουλος, Μπάση.

Μίλωνας - ΕΣΟΠ Επίκουρος 3-0 (25-0, 25-0, 25-0) α.α.