Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2012

Αήττητοι στα τελικά οι έφηβοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης


Πάνε ολοταχώς για
την διεκδίκηση μιας
ακόμα μεγάλης κούπας

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ


Αήττητοι, με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στα ημιτελικά οι έφηβοι της ομάδας βόλλεϋ του Εθνικού, πήραν πανηγυρικά την πρόκριση για την τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος, και το Σαββατοκύριακο στην Αθήνα θα αγωνιστούν για να διατηρήσουν το στέμμα.

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-0 τον Ηρακλή στην 3η και τελευταία αγωνιστική του Β' ομίλου της ημιτελικής φάσης στο κλειστό της Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη και έτσι η ομάδα της Θράκης κατέλαβε την 1η θέση του ομίλου και ο «γηραιός» την 2η.

Αμφότεροι, προκρίθηκαν στα τελικά εκεί όπου τα ζευγάρια των δύο ημιτελικών που θα αγωνιστούν το Σάββατο (24/3) στο κλειστό της Αργυρούπολης, διαμορφώνονται ως εξής: Πανελλήνιος - Ηρακλής και Εθνικός Αλεξ/πολης - Ολυμπιακός. Θυμίζουμε ότι Πανελλήνιος και Ολυμπιακός είχαν ήδη προκριθεί στα τελικά από τον Α' όμιλο που έγινε στο Μετς.

Οι δύο νικήτριες ομάδες των ημιτελικών θα παίξουν την Κυριακή στις 18:00 στον μεγάλο τελικό διεκδικώντας τον εφετινό τίτλο του πρωταθλητή, ενώ οι δύο ηττημένοι των ημιτελικών θα αγωνιστούν την ίδια ημέρα στον «μικρό τελικό» που θα αρχίσει στις 16:00.


Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία του Β' ομίλου της ημιτελικής φάσης:


Β΄όμιλος (ΕΑΚ Νεάπολης)


Κυριακή 18/3/2012

18:00 Παναχαϊκή - Εθνικός Αλεξ/πολης 0-3 (14-25, 19-25, 28-30)

20:00 Ηρακλής - Φθία Λαμίας 3-0 (25-17, 25-19, 25-12)


Δευτέρα 19/3/2012

15:00 Παναχαϊκή - Ηρακλής 0-3 (22-25, 20-25, 26-28)

17:00 Φθία Λαμίας - Εθνικός Αλεξ/πολης 1-3 (29-27, 19-25, 17-25, 24-26)


Τρίτη 20/3/2012

11:00 Φθία Λαμίας - Παναχαϊκή 1-3 (25-22, 22-25, 22-25, 20-25)

13:00 Ηρακλής- Εθνικός Αλεξ/πολης 0-3 (17-25, 16-25, 20-25)


Η ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

1. Εθνικός Αλεξ/πολης 6 (9-1)

2. Ηρακλής 5 (6-3)

-----------------------------------

3. Παναχαϊκή 4 (3-7)

4. Φθία Λαμίας 3 (2-9)



Τελική Φάση

Οι ομάδες που προκρίθηκαν από τον Α' όμιλο: Πανελλήνιος και Ολυμπιακός και οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν από τον Β' όμιλο: Εθνικός Αλεξ/πολης και Ηρακλής θα αγωνιστούν μεταξύ τους χιαστί δηλ.:


Σάββατο 24/3/2012

Α' ημιτελικός: 16:00 Πανελλήνιος - Ηρακλής

Β' ημιτελικός: 18:00 Εθνικός Αλεξ/πολης - Ολυμπιακός


Στη συνέχεια για τις θέσεις 1-2 και 3-4 γίνονται οι αγώνες:


Κυριακή 25/3/2012

Μικρός τελικός: 16:00 Ηττημένος Α' ημιτ. - Ηττημένος Β' ημιτ.

Μεγάλος τελικός: 18:00 Νικητής Α' ημιτ. - Νικητής Β' ημιτ.

 
Πηγή:  http://www.thrakisport.gr/